Darmowa wysyłka od 149 zł
Tybetańskie misy śpiewające i akcesoria
"Śpiewające" misy tybetańskie
Misy dźwiękowe wydają charakterystyczne dźwięki przy uderzaniu i pocieraniu. Stosowane są przy relaksacji, medytacji, naturoterapi i muzyce.Harmonijne i medytacyjne tony wydawane poprzez wibrację misy dźwiękowej mają równoważący efekt na czakry. Dźwięki misy przynoszą równowagę ciału, zwaną synchronizacją. Wsłuchaj się w uniwersalny dźwięk OM poprzez stymulujące tony misy dźwiękowej. Zestawy sprzedawane są w pięknych ozdobnych pudełkach, gotowe do podarowania bliskiej osobie lub sobie samemu.
W kulturze zachodniej misy znamy zaledwie od 40 lat, lecz ich historia rozpoczyna się w starożytności, przynajmniej 3000 lat temu. Ich pierwotne pochodzenie jest bardzo niejasne i wynika najprawdopodobniej z połączenia dwóch kultur: buddyjskiej i szamańskiej.
Chociaż ich pochodzenie dokładnie nie jest znane, podaje się historycznie, że były wykonywane w Tybecie, Nepalu, Buthanie, Chinach, Japonii, i Korei. Obecnie najlepszej jakości misy wykonywane są w Nepalu, Kaszmirze i Indiach.
Historycznie do ich odlewu wykorzystuje się siedem do dwunastu metali. Podstawowymi były: złoto srebro, rtęć, miedź, żelazo, cyna i ołów, które odpowiednio reprezentują ciała niebieskie: Słońce, Księżyc, Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Niektóre misy są odlewami, inne wyrabia się ręcznie. Obecnie większość mis dźwiękowych wykonuje się z brązu spiżowego (zwanego też brązem dzwonowatym) lub z mosiądz
Na misach dźwiękowych gra się zasadniczo na dwa sposoby:
- Uderzając w misę pałeczką (zwaną maletem). Uzyskuje się w ten sposób perkusyjny, pulsujący ton
- Pocierając brzeg misy drewnianą różdżką. Daje to dźwięk długotrwały.Ten sposób grania jest podobny do przeciągania palca po zwilżonej krawędzi kieliszka.
Misy podczas użytkowania można trzymać w ręku, wtedy więcej wibracji przedzi przez ciał użytkownika, lub na specjalnej poduszcze, która sprawi, że dźwięk będzie czystszy i donioślejszy.
Dźwięk mis może wprowadzać w stan głębokiego relaksu i wyciszenia, uspokajając pobudzone emocje i myśli i rozluźniając napięcia w ciele. Zabieg taki często określa się jako masaż dźwiękiem lub kąpiel w dźwiękach. Większość specjalistów od masażu dźwiękiem nie ogranicza się do samych mis. Podczas zabiegu korzystają także z innych instrumentów, jak piszczałki, dzwonki, flety, a także śpiewają. Terapeuci stosujący tę metodę twierdzą, że masaż dźwiękiem mis pomaga niemal na wszystkie choroby. Podobnie, jak specjaliści alternatywnej medycyny azjatyckiej, wierzą że choroby są spowodowane przez zaburzenia przepływu energii w organizmie. Wystarczy więc udrożnić drogi przepływu tej energii, a pacjent powróci do zdrowia i będzie szczęśliwy. A masaż dźwiękiem mis ma właśnie udrożnić ten przepływ energii